Behöver vi en nationell bildvisare för att underlätta användningen av bilder inom hälso- och sjukvården?
Under hösten 2026 utreder vi tillsammans med Institutet för hälsa och välfärd (THL) om det i Finland finns behov av och efterfrågan på en nationell bildläsare och vilka funktioner den borde ha. Vårt mål är också att få en övergripande bild av hur bildmaterial som sparats i Kanta kan användas smidigare inom hälso- och sjukvården.
En bildvisare är ett program som gör det möjligt för användaren, till exempel en läkare, att öppna, granska och jämföra bildmaterial. Med bildvisaren kan man också till exempel granska utlåtanden och remisser i anslutning till bilderna och använda bilderna som en del av planeringen av patientens vård.

En nationell bildvisare kan underlätta en mer aktiv användning av bilderna
Bildmaterial överförs inte mellan organisationer i den utsträckning som vore möjlig. Bilderna lagras i flera olika system, vilket kan göra det tidskrävande att hitta och använda dem. Rutinerna och systemen skiljer sig åt.
Tack vare Kanta-tjänsterna finns det ändå redan en grund för informationsöverföringen. Bildmaterial sparas i allt större omfattning i Kanta. Alla organisationer eller yrkesutbildade personer inom hälso- och sjukvården, som skulle ha nytta av att kunna använda dessa uppgifter, har dock inte tillgång till de funktioner som behövs för detta. En nationell bildvisare kan vara en kostnadseffektiv lösning på problemet.
Vi bör komma ihåg att många av oss samtidigt använder hälso- och sjukvårdstjänster som tillhandahålls av flera olika aktörer. Hälso- och sjukvården i Finland bygger på ett system med flera tjänsteproducenter. Patienten kan samtidigt uträtta ärenden till exempel i välfärdsområdet och inom företagshälsovården. I ett sådant system är smidig informationsöverföring avgörande för att säkerställa en vård av god kvalitet.
När vårdpersonalen inte har tillgång till patientens bilder och resultat från tidigare undersökningar uppstår onödiga kostnader för hälso- och sjukvården och fördröjningar i vården. Patienten kan då få intrycket av ett system där informationen inte hänger ihop. Det innebär onödigt besvär och merarbete för patienten att behöva ta om samma bilder flera gånger eller leverera dem till exempel på CD-skivor.
En gemensam bildvisare skulle underlätta vårdpersonalens arbete. Då skulle personalen alltid ha tillgång till en välbekant tjänst som fungerar på samma sätt för granskning av material.
Det behövs en fungerande lösning för bildvisning
Det har varit obligatoriskt att spara radiologiska bilder i Kanta sedan 2018. Nya skyldigheter att lagra bildmaterial träder i kraft hösten 2029. Detta underlättar tillgången till materialet, men garanterar inte att vårdpersonalen smidigt kan använda uppgifterna i sin vardag. Den föreslagna bildvisaren kan vara till hjälp särskilt när det finns behov av att använda bilder som tagits av patienten någon annanstans inom hälso- och sjukvården eller när det är fråga om köpta tjänster. Bildvisaren kunde naturligtvis också användas för att granska bilder som tagits inom den egna organisationen.
Om man beslutar att skaffa en nationell bildvisare skulle FPA inte utveckla den själv. Den skulle upphandlas genom konkurrensutsättning på marknaden för användning inom hälso- och sjukvården. Den bildvisare som upphandlas skulle dock inte ersätta radiologernas diagnostiska bildvisare eller arbetsstationer.
Utredningen bygger på behov som har framkommit inom hälso- och sjukvården
Bakgrunden till vår utredning är behoven som framkommit inom hälso- och sjukvården samt bland annat utredningen av Kanta-tjänsternas utvecklingsobjekt (på finska, pdf)(öppnas i ett nytt fönster)som gjordes våren 2026. I den identifierades en nationell visningsmodul för bilddiagnostik som ett utvecklingstema som skulle kunna vara särskilt värdefullt för välfärdsområdena. Samma behov identifierades även i THL:s utredning från i fjol (api.hankeikkuna.fi, på finska, pdf)(öppnas i ett nytt fönster). Dessutom ökar genomförandet förordningen om det europeiska hälsodataområdet, dvs. EHDS-förordningen, behovet av att bedöma tillgången till medicinska bilder och möjligheterna att använda dem på ett interoperabelt sätt.
Det är fråga om en förutredning där avsikten är att undersöka eventuella utmaningar och utvecklingsbehov i samband med den nuvarande användningen av Datalagret för bildmaterial. Målet är också att få en preliminär uppfattning om förutsättningarna för och nyttan med en nationell bildvisare. Inget beslut har fattats om att utveckla eller upphandla en bildvisare.
Påverka och besvara enkäten
Kanta-tjänsterna utvecklas alltid utifrån social- och hälsovårdens behov. Därför är det mycket viktigt att social- och hälsovårdsaktörernas synpunkter syns och hörs i utredningen. För detta ändamål har vi publicerat en enkät där vi särskilt efterfrågar synpunkter från välfärdsområdena, tjänsteproducenterna inom den privata hälso- och sjukvården samt läkare och andra yrkesutbildade personer inom hälso- och sjukvården.
Enkäten är öppen 12.10–6.11.2026. Svara på enkäten och bidra med dina egna och din organisations synpunkter till utredningen. Vad tycker du?