Den nya Informationsförmedlings- och förfrågningsservicen är klar att införas – spara resurser och underlätta de yrkesutbildades arbete

Meddelande Skrivet 22.9.2026
Intyg, utlåtanden och anmälningar som sparats i Kanta kan förmedlas till aktörer utanför hälso- och sjukvården via Informationsförmedlings- och förfrågningsservicen. Vi har utvecklat tjänsten så att den kan användas i större utsträckning av olika organisationer och myndigheter. Tjänsten kan nu införas.

Att förmedla information via Förfrågnings- och förmedlingstjänsten är informationssäkert och snabbt. Det smidiggör kundens ärendehantering och underlättar arbetet för hälso- och sjukvårdspersonal samt myndigheter.

– När intyg inte längre behöver skrivas ut och postas eller skickas per e-post, får de yrkesutbildade mer arbetstid för andra uppgifter. Informationen är också av högre kvalitet, vilket kan förkorta handläggningstiderna för mottagaren, berättar Tiina Rauhala, kundrelationsansvarig för Kanta-tjänsterna.

Den förnyade tjänsten införs under åren 2026 och 2027

Myndigheter eller andra aktörer utanför hälso- och sjukvården som har lagstadgad rätt att få tillgång till uppgifter direkt från Kanta kan ansluta sig till Informationsförmedlings- och förfrågningsservicen. Den nuvarande Informationsförmedlings- och förfrågningsservicen används av FPA och Traficom, som kommer att övergå till den nya tjänsten under hösten 2026.

Nästa myndighet som inför tjänsten under hösten 2026 är Tillstånds- och tillsynsverket. Arbetspensionsbranschen och THL:s enhet för rättsmedicin har planerat att införa tjänsten i början av 2027. Tidtabellerna för övriga myndigheter preciseras senare.    

Efter att tjänsten införts kan nya intyg, utlåtanden och anmälningar som avses i kunduppgiftslagen förmedlas från hälso- och sjukvården utöver de intyg och utlåtanden som för närvarande förmedlas till FPA. Till exempel kan BC-utlåtanden förmedlas till FPA och arbetspensionsbranschen. Anmälningar om yrkessjukdom kan i sin tur förmedlas till Tillstånds- och tillsynsverkets arbetarskyddsavdelning och dödsattester till THL:s enhet för rättsmedicin.

Vilka ändringar måste göras i de patientdatasystem som hälso- och sjukvården använder?

Hälso- och sjukvårdsaktörerna måste se till att det nya gränssnittet för Informationsförmedlings- och förfrågningsservicen samt de nya intygen och utlåtandena införs i de patientdatasystem som de använder. Hälso- och sjukvårdsaktörerna bör så snart som möjligt kontakta sin systemleverantör för att fastställa tidtabellerna. Gränssnittet samt de nya intygen och utlåtandena kan komma att utvecklas i systemen enligt olika tidtabeller.

Det nya gränssnittet för Informationsförmedlings- och förfrågningsservicen måste införas inom hälso- och sjukvården senast den 30 april 2028. Den nuvarande förmedlingen till FPA fungerar fram till dess. Även i de patientdatasystem och applikationer där den nuvarande förmedlingen används måste man övergå till att använda detta gränssnitt. Förmedling av intyg och utlåtanden till nya mottagare, såsom arbetspensionsbranschen, är endast möjlig via detta gränssnitt.

– Vi rekommenderar att det nya gränssnittet för Informationsförmedlings- och förfrågningsservicen införs så snart som det är möjligt i systemet. Det säkerställer att det går att förmedla elektroniskt även till organisationer utanför hälso- och sjukvården som ansluter sig till tjänsten inom den närmaste framtiden, säger Rauhala.

Vi berättar mer ingående om den nya Informationsförmedlings- och förfrågningsservicen för systemleverantörer vid ett samarbetsmöte den 2 december 2026. Kom och lyssna!

Läs mer